TartalomMacromedia Flash
1. óra


A Flash bemutatása

A Flash egy vektorgrafikus animáció készítő szerzői rendszer, amely alkalmas kis fájlméretben, jó minőségű interaktív animációk készítésére. Az így készített animációk az Interneten is publikálhatók.


Képek vektorgrafikus és pixelgrafikus tárolása

A számítógép a képet szám formájában tárolja, melyek bizonyos módokon leírják a képi információt. Ezeknek két nagy csoportja van:
    - vektorgrafikus képek
    - pixelgrafikus képek

Vektorgrafikus képek: Olyan elemeket tartalmaznak, melyek matematikai formulákkal könnyen leírhatóak (vonal, kör, Bezier görbe, szöveg), így tárolásukhoz kisebb hely elegendő.

Pixelgrafikus képek: A kép négyzetrácsban elhelyezkedő képpontokból áll. A képpontokat pixelnek nevezzük. A kép tárolásakor a négyzetrácsban levő képpontok színét adjuk meg. Ha egy képpont színát 256 színárnyalatból választhatjuk ki, tárolásához képpontonként 8 bit (1 bájt) szükséges.
640× 480 képpontos méret esetén ez 307200 bájt. Fényképek esetében, 16,7 millió színárnyalatot használva minden pixel jellemzéséhez 24 bitre van szükség, és ez már háromszor annyi információt jelent. Az állományméret a felbontás és színmélység növelésével rohamosan nő. Használata fényképszerű, sok szabálytalan elemet tartalmazó képeknél indokolt.


A Flash rövid története

1996-ban a FutureSplash fejlesztői olyan alkalmazást mutattak be amellyel az addig megszokott pixelgrafikus megoldások helyett a weboldalakba vektorgrafikus alakzatokat, nyomógombokat lehetett beépíteni. Ezt a technológiát vásárolta meg, és fejlesztette tovább a Macromedia.
A Macromedia céget 2005 decemberében összes termékével együtt felvásárolta az Adobe, így a termékek nevei is megváltoztak.

Jelenlegi legfrisebb verziója az Adobe Flash CS5, melynek 30 napos próbaverziója letölthető a www.adobe.com oldalról.


A Flash fájlformátumai

A Flash program alapvetően két fájlformátumot használ. Egyik az animációnk forrásállománya az fla kiterjesztésű állomány, a másik a lejátszásra optimalizált, csak a szükséges adatokat tartalmazó swf (Short Web Format) kiterjesztésű.
Abból, hogy a publikált és a szerkesztett állomány különbözik, következik, hogy az Interneten látható swf állományok nem szerkeszthetők, azaz azokat kizárólag lejátszani tudjuk. Az ilyen swf állományok lejátszására a böngészőprogramok beépülő modult (plug-in) használnak. Ha böngészőn kívül szeretnénk megjeleníteni az animációnkat flash player programra lesz szükségünk, amely szabadon letölthető a Macromedia weboldaláról. A Flash program képes a lejátszót és az animációt is magában foglaló futtatható állományok, úgynevezett projektor fájlok készítésére is mind windows, mind macintosh platformra.

Előző oldal